Tento blog je opuštěn a přežívá pouze záloha. Většina informací zde je nejspíše zastaralých.

Nejspíše vám neuniklo, že Seznam.cz oznámil vydání vlastního prohlížeče. Zajímavé je, že nejde o přebarvený Chrome/Firefox, ale o vlastní prohlížeč. Na české poměry poněkud nezvyklý projekt. Podíváme se, z jakého je těsta a co umí.

Seznam.cz Prohlížeč Seznam.cz prohlížeč po spuštění

Prohlížeč je dostupný jak pro desktop Windows/Mac, tak i pro Android a brzy i iOS. Zaměřím se na Mac verzi.

Jádro aplikace je postaveno na node-webkit - tudíž se jedná o vykreslovací jádro Blink - de facto shodné s aktuální verzí Google Chrome, což potvrzuje i HTML5 Test. Dobrou zprávou je, že uživatelům budou fungovat všechny moderní vychytávky.

HTML5 test - Seznam.cz

Jak vůbec fungují node-webkit aplikace? Mají v zásadě 2 vrstvy:

 1. Blink (webkit) jádro, díky kterému máte k dispozici všechny současné možnosti HTML5 (jako např. WebGL, WebSQL, WebRTC…) k vytvoření aplikace. Samozřejmostí je podpora všech JS frameworků. Pracujete s klasickým DOMem, jakoby se jednalo o normální webovou aplikaci.

 2. Integrace s Node.js, které se může starat o nižší věci jako integrace se systémem (např. zápis do registrů) nebo práce se soubory aj.

Node-webkit aplikace se skládají z HTML a JS souborů, takže se můžeme podívat jak vypadá inicializační stránka init.html:

init.html
Zde jsou moduly, které slouží jako globální objekty pro celý proces (historie, nastavení, autoupdate prohlížeče atd.). Lze vidět, že se při startu načítá i několik modulů, které ještě nejsou v současné verzi (1.0.3) jako: synchronizace hesel, načítání favicon, registrace (?). Občas narazíte i na podivné kusy kódu jako:

Favicon.Find.prototype.$constructor = function(data){
    if(data.favicoUrl=="http://www.minorit.com/favicon.ico"){ // wat?
      this.error(data)
    }else{
      // ...
      // generování náhledu favicony
      // ...
    }
  };
  

Zajímavější kód najdeme na stránce nového (aplikačního) okna win.html. Zaprvé: Seznam prohlížeč nevyužívá UI z node-webkit (které vypadá zkrátka jako defaultní prohlížeč), ale místo toho implementuje celé uživatelské rozhraní pomocí AngularJS (s rozdílným CSS pro Windows a Mac, aby ovládací prvky odpovídaly platformě).

Seznam.cz prohlížeč s node-webkit chrome
Jak vidíte, je to vcelku rozsáhlá aplikace. Nechal jsem zdrojové kódy projet nástrojem Plato pro analýzu JS kódu a výsledkem (po vynechání knihoven) je 12588 řádků s průměrem 143 řádků na soubor. Projevuje se, že aplikaci nejspíše psalo více týmů, které se neshodly, protože chybí jednotný styl zápisu. Používají se různé typy komentářů - většina funkcí je však úplně nekomentovaná. Občas se používají $constructory, občas ne. Občas se používá JAK, občas ne. Což se poté projevuje na JSLint chybách. Nejspíše se tlačilo na vydání k určitému datu.

Plato report

Jak jsem říkal, celé UI je vybudováno přes AngularJS, takže máte přístup i k Developer toolbaru (ctrl+shift+j) můžete se podívat, jak vše funguje. Většina ovládacích prvků je řešena přes Angular direktivy, místo UI routeru se používají node-webkit okna.

Samotná okna stránek využívají node-webkit nw.gui.window - což je speciální iframe, který umí několik triků - jako fejkování window.top, ignorování X-FRAME-OPTIONS (takže lze do iframe načítat i stránky, které to obvykle nepovolují) nebo oddělení od node-webkit, aby stránka nemohla přebrat kontrolu nad celou aplikací. Což se hned po vydání úplně nepovedlo. Stačil tento kód:

nwDispatcher.requireNwGui().Window.get().eval(null, "alert(nwDispatcher.requireNwGui().Window.get().window.localStorage.favorites)");

https://twitter.com/jedenbod/status/544679528715804672

Seznam.cz dále vyzdvihuje bezpečnost prohlížeče - což dokazuje tím, že zakázal doplňky (nikdo snad adblock nečekal). Jenže tento prohlížeč je dle mého zatím jeden z nejnebezpečnějších, který si můžete nainstalovat. Část z jeho zranitelnosti vyplývá ze samotné platformy node-webkit. Tak například to, že jednotlivé záložky nejsou sandboxované, takže vám v systému běží jeden proces, ale jakmile ho sestřelíte, například tímto JS kódem na stránce, tak přijdete o všechny záložky.

var a = "a";
  while(1){
    a = a += "a";
  }
  

Například v Chrome, díky sandboxu vás pád jedné neohrozí a ostatní záložky bez problému fungují dále.

Chrome Sandbox Chrome Sandbox

Ale tím největším nebezpečím, na které jsem v současné verzi Seznam.cz prohlížeče narazil, je neomezený přístup k uživatelským datům. Přes HTML5 API, má stránka přístup k webkameře, mikrofonu atd. Prohlížeč na to nijak neupozorní, ani uživatele nevyzve k potvrzení přístupu.

Takže zatímco ve všech ostatních prohlížečích JavaScript čeká, zdali dostane povolení k přístupu k webkameře, Seznam.cz prohlížeč ho automaticky stránce vydá, aniž by něco řekl. A pokud vás na to neupozorní něco jiného (software webkamery, dioda na stroji), tak to ani nezjistíte.

Takže stránka může na pozadí dělat screenshoty, zatímco si ji čtete. Což tato stránka dělá, pokud si ji čtete v Seznam.cz prohlížeči :)

Přístup k getUserMedia je podle všeho už opravený

Stejně snadno stránka vydá vaši pozici přes HTML5 geolocation API. Stažení prohlížeče je omezeno pouze na uživatele v České republice - otázkou je, jestli vycestování za hranice zablokuje automatické aktualizace, což by mohlo znamenat ještě další bezpečnostní riziko.

Webkit/Blink jádro samo o sobě uživatele chrání před různými typy útoků - ale implementace v node-webkit některé věci obchází pro snadnější vývoj desktop aplikací. Tak například můžete simulovat click pro jakýkoliv element. Třeba filepicker s display:none, což je věc, kterou vám žádný jiný prohlížeč nepovolí (z dobrých důvodů). Seznam prohlížeč poslušně otevře dialog pro výběr souborů, aniž by ho uživatel nějak inicializoval. A takovýchto změn je bohužel vcelku dost.

Seznam.cz prohlížeč - filepicker

Verdikt: jedná se o nebezpečný, nedokončený produkt a jeho vydání je spíše hrozbou pro uživatele, než zárukou bezpečí a rychlosti. Jeho spásou můžou být rychlé a časté aktualizace, ale Seznam má co dohánět.