Tento blog je opuštěn a přežívá pouze záloha. Většina informací zde je nejspíše zastaralých.

Určitě vám neunikly zprávy o uvedení nového systému Google Chrome OS. Již dříve jsem také psal o zajímavém systému Moblin. Přeskočíme diskuze o užitelnosti Chrome OS, o možnosti rozšíření Moblinu nebo o tom, že se z PC opět stanou terminály, přesně tak jak tomu bylo při vzniku internetu.

Google Chrome OS

Minimalizovat?

Nedávno jsem si vzpomněl na své začátky s Windows. Předtím byl samozřejmě DOS a podobné systémy, ale rád bych se zaměřil na jeden prvek, typický pro netextové systémy.

Minimalizovat, maximalizovat, zavřít

Vzpomínám si, že jsem relativně dlouho, bylo mi asi 11, nedokázal pochopit jak vůbec funguje princip oné minimalizace/maximalizace. Tehdy to bylo snad jen několik minut, ale až nedávno jsem pochopil, proč mě tento koncept, v dnešním návrhu GUI používaný naprosto běžně, tak mátl.

Menší exkurz do psychologie

Pokud jste postaveni před novou skutečnost (v tomto případě to byl nový počítač, ale platí to i obecně), váš mozek se snaží ve svém archivu najít něco podobného, co jste už zažili, a aplikovat starý-zažitý-odzkoušený model i na novou situaci. Zjednodušený model učení.

Selže-li stará metoda, nebo není nalezen žádný alespoň trochu odpovídající vzorec, mozek se snaží něco sám vymyslet.

Při návrhu UI musíme počítat s tím, že pro mnoho uživatelů to bude nová věc, tedy budou muset přemýšlet, což není žádoucí, pokud mají kupříkladu používat nějakou jednoduchou aplikaci – **používání má být **intuitivní (<- další buzzword z oboru použitelnosti).

Intuitivnost

Pokud tedy chcete dosáhnout skutečně dobré použitelnosti-intuitivnosti, měli byste používat nějaký model, který bude srozumitelný pro co nejvíce uživatelů. Dobrým příkladem můžou být Záložky. Jsou srozumitelné pro většinu uživatelů, především protože je znají i z reálného života – jako skutečné záložky.

Záložky Příklad z javascriptly.com

Minimalizovat, maximalizovat a zavřít

A tady je s tlačítky Minimalizovat, maximalizovat, zavřít docela problém V reálném životě _(odkud si odnášíte poznatky) _si takto pracovní prostor neorganizujete. Jedná se tedy o nový prvek, na který se musí váš mozek přizpůsobit.

Modus operandi práce s okny na téměř libovolném dnešním systému je daleko od reality a tudíž často nepřístupný pro mnoho lidí. Viděl jsem již mnoho uživatelů pracovat s okny a občas jsem se děsil, co dělají. Nemalá část lidí plně nechápe, že některá okna jsou v pozadí, jedno aktivní a některá zase na liště. Zkrátka se brání přijmout tento model myšlení. Což je v době, kdy se PC rozšiřují již naprosto všude, poněkud zarážející.

Nové dálky

A zde na scénu přicházejí nové operační systémy, které se mohou na mnoho zajetých zvyklostí vykašlat. Výborné příklady budiž Google Chrome OS – který má, bohužel, malý háček – aplikace pro něj jsou ty webové – vyvíjené různými tvůrci, tudíž nekonzistentní a často také špatně použitelné; a Moblin, do něhož vkládám velké naděje pro segment netbooků a podobných zařízení.

Jejich velkou předností by mohla být právě možnost předělat UI na něco, co je uživatelům blízké a dokážou to účelněji používat. Určitě by to vedlo ke zvýšení efektivnosti práce a rychlejšímu přechodu na systém i neznalým uživatelům.

Pod čarou

Za jedno z nejlepších zařízení ohledně použitelnosti však považuji iPhone. Neustále žasnu nad tím, jak i lidé, kteří o něm ani neslyšeli, jej dokážou po několika okamžicích používat.

Zde vidím hlavní devízu použitelnosti.