Tento blog je opuštěn a přežívá pouze záloha. Většina informací zde je nejspíše zastaralých.

Analýza

Co způsobuje zpomalení načítání stránek

  • Webhosting

  • Web

    • Obecně

      • HTML, CSS a JS soubory

      • Obrázky

    • **Wordpress **

      • Pluginy

Takto by se v základu daly shrnout příčiny pomalého načítání _(a celkově odezvy) _vašeho webu na Wordpressu.

Řešení

Webhosting

Internet je považován za médium, které kašle na jakékoliv geografické hranice. Není tomu tak vždy. Je pravdou, že pokud se podíváte na nabídku webhostingu např. v USA, kde, doslova, za pár dolarů měsíčně, dostanete doménu, neomezený webový prostor a databází kolik jen chcete, můžete nad nabídkou českých webhostérů ohrnovat nos a rovnou přejít pod křídla zahraničních webhostérů. Jenže na geografické pozici vašeho serveru záleží. Zkusil jsem pingovat můj web JedenBod.cz u českého ONEbit a americký webhosting GoDaddy.

[caption id=”attachment_637” align=”aligncenter” width=”570” caption=”Ping na JedenBod.cz a GoDaddy.com”]Ping na JedenBod.cz a GoDaddy.com[/caption]

Průměrná odezva pro server v ČR je desetkrát menší než odezva ze serveru v USA. Ani nemusím zdůrazňovat, jak je odezva důležitá.

Je tedy dobré zvážit, odkud (geograficky) očekávate nejvíce návštěvníků a podle toho vybírat webhosting.

HTML, CSS a JS soubory × Obrázky

Menší web = rychlejší web = lepší web

V mnoha přířučkách pro optimalizaci webu vám doporučují zmenšovat CSS sooubory. Odstraňovat přebytečné třídy, dávat dohromady podobné vlastnosti a podobně. Jenže, ruční optimalizace CSS vám zabere dlouhou dobu a ušetříte sotva pár kb. CSS pro celý můj web má přibližně 15 kb (nijak jsem ho neoptimalizoval a je v něm docela nepořádek).

CSS

Dejme tomu, že dobrou optimalizací, která by trvala nejspíše několik hodin, by jste velikost srazili na 8 kb a ušetřili tím tedy celých 7 kb. Pro představu o těchto velikostech, v článku o Wordpressu a mobilních zařízeních, jsou 4 malé náhledy Opery Mini. Každý z nich má více než 15kb, v průměru asi 16-17. Pod nimi je náhled emulátoru safari z iPhonu - ten má dokonce 300 kb. Optimalizace CSS je tedy zbytečná ztráta času. Ušetříte pár kb a web zkrátka rychlejší nebude.

To už je lepší volba zaměřit se na optimalizace JavaScriptu. Na webech lidé často souběžně používají jQueryPrototype, MooTools a podobné JS frameworky. Každý z nich má desítky kb a přitom by stačilo vše omezit na 1 až 2. Stačí dobře vybírat pluginy a vychytávky, jako různé skrolovátka, boxy nebo přepínače, tak aby fungovaly na jednom společném frameworku. Používáte-li například něco, co využívá jQuery a rádi byste ještě přidali Lightbox, nemusíte do svého webu přidávat Prototype, Scriptaculous a Lightbox JS - stačí použít tento lightBox napsaný pro jQuery.

Download

Optimalizace HTML je na Wordpressu poněkud jednodušší, stačí použít plugin pro GZipování stránek. Na mém webu to snížilo velikost HTML z 45 kb na 14 kb.

Něco o optimalizaci obrázků jsem již psal. Je lepší uživatelům nabídnout spíše rychlejší web s méně kvalitnějšími obrázky. Uživatelé web nečtou, prolétavají ho - nevšímají si detailů.

Důležitý tip

Projděte si svůj web se zapnutým Firebugem a zkontrolujte, zdali neodkazujete na neexistující soubory (zbytečně zpomalují načítání). S Firebugem také můžete analyzovat rychlost vašeho webu a odhalit místa, která jej brzdí.

Wordpress

Je důležité mít Wordpress a pluginy stále aktuální. Každá nová verze přináší nějaké zlepšení - vyplatí se aktualizovat. Důležitým pluginem je určitě WP Super Cache, pokud jej ještě nepoužíváte, tak si jej stáhněte.

Pluginy ve Wordpressu

Pluginy nám mají pomáhat, ale občas mohou škodit. Prohlédněte si všechny zapnuté pluginy a postupně si u všech řekněte: “Je to nutné? Budou z toho mít nějaký prospěch uživatelé nebo já?” Mnoho pluginů je sice důležitých, ale pokud vám na blog píšou lidé komentáře jen občas, nemusíte mít plugin pro ajax editaci komentářů. A podobně. Několik jich vypněte a v budoucnu si každý nový promyslete.

Vyhnete se tak hlavně nedostatku paměti ve Wordpressu.

Wordpress Memory

Existují další metody, jak zrychlit Wordpress (doporučuje se například omezení dotazů na databáze (místo PHP funkcí pro volání hodnot jako název blogu atd. je vložte přímo do kódu)), ale tyto vám jako základ určitě postačí.